מידע

לפי גיל

מידע

לפי גיל

מידע

לפי גיל

מידע

לפי גיל

אבני דרך בהתפתחות: מגיל לידה עד גיל 6 שבועות

אבני דרך בהתפתחות: מגיל לידה עד גיל 6 שבועות

9 אפריל 2024

 • 1
  חיוכים, משחקים וקשר עין

  תינוקות מעדיפים פנים אנושיות. לכן, בזמן שהילד או הילדה שלך ערניים ונינוחים, אפשר לקרב את הפנים שלהם אל הפנים שלך, ליצור קשר עין ולחייך. בהמשך אפשר לנוע לאט ימינה ושמאלה ולעזור להם לעקוב אחרי הפנים שלך במבט. בהדרגה, אפשר לעודד סיבוב רחב יותר של הראש לימין או לשמאל ובהמשך גם למעלה ולמטה. אפשר לתרגל מעקב גם עם חפצים צבעוניים, כמו ספרון תמונות. כדאי לעשות את זה תוך כדי משחק ועידוד לתשומת לב. מאחר שבגיל הזה הראייה מוגבלת למרחק קצר, חשוב לשמור על קרבה לפנים של התינוק או התינוקת, מרחק של כ-30 ס"מ, כדי לאפשר להם להכיר אותך.

 • 2
  פעולות היומיום הן זמן מעולה לעידוד התפתחות ותקשורת

  האכלה, החתלה, הלבשה, רחצה – כל אלה הן הזדמנויות טובות לדבר עם ילדך או ילדתך ולהראות התלהבות ומעורבות. כדאי לעשות זאת כשהם ערניים, לדבר בקול נעים ושקט, לעודד קשר עין ולתת אפשרויות לחיקוי (למשל, להגיד משהו, לחייך, ואז לעשות עצירה תוך שמירה על קשר עין ולתת להם הזדמנות להגיב).

 • 3
  לשכב על הבטן – קשה אבל משתלם

  כדאי להשכיב את התינוק או התינוקת על הבטן כשהם ערים ובהשגחה שלך. שכיבה על הבטן היא חשובה ומועילה, מחזקת את השליטה בראש ובצוואר, והיא הבסיס להתפתחות המוטורית של תינוקות. יכול להיות שזה לא כל כך ימצא חן בעיניהם בהתחלה, אבל אפשר להתחיל בפרקי זמן קצרים, אפילו של דקה-שתיים בכל פעם. ככול שתעשו את זה יותר – כך יהיה להם קל יותר עם הזמן. אפשר לעודד אותם בעזרת גירוי מעניין: משחק, מראה או הפנים שלך. עם הגיל השליטה על הראש תהיה טובה וממושכת יותר, ובהמשך הם גם ירימו את הצוואר והחזה וייעזרו בידיים לתמיכה.

 • 4
  אולי זה יותר מדי?

  חשוב לשים לב להעדפות ולמצב הרוח של התינוק או התינוקת שלך ולהתאים את הפעילות והגירויים כך שיהיה להם נעים. לפעמים, יותר מדי גירויים יכולים להציף ולעייף. אם הם מסיטים את המבט או מראים סימני עצבנות ועייפות, כדאי "לנקות" מעט את הסביבה ולהפחית בגירויים. יכול להיות שכבר הספיק להם זמן המשחק ושעכשיו הם ישמחו לישון.

לשמור על הבטיחות

לשמור על הבטיחות