בדיקות ראייה לפעוטות
בדיקות ראייה לפעוטות
חוש הראייה מתפתח החל מהלידה ובמשך העשור הראשון לחיי הילדים. בדיקות סקר ראייה שנערכות בטיפת חלב ובגני הילדים יכולות לאתר הפרעות ראייה קלות וחמורות, גם אם הילדים לא מתלוננים על קושי בראייה או עין עצלה.
גורמים להפרעות ראייה: קרנית עכורה בגלל קטרקט, צניחת עפעף (פטוזיס), פזילה, הבדל גדול בחדות הראייה בין שתי העיניים.
חשיבות הגילוי המוקדם של עין עצלה
אי תקינות של אחד ממרכיבי הראייה בעין, יכול להוביל להעברת מסרים מעוותים למוח ולגרום לעיוורון בלתי הפיך, שאנחנו מכירים כ"עין עצלה" (אמבליופיה). גילוי מוקדם מפחית את הסיכון לפגיעה בראייה ומגדיל את סיכויי ההצלחה של הטיפול בעין, בשנים בהן המוח עדיין מתפתח ויכול לחזור לקבל את המסרים הדרושים.
בדיקות ראייה בבית החולים ובטיפת חלב
בבית החולים לאחר הלידה התינוק או התינוקת יעברו בדיקת החזר אור אדום ולאחר מכן יעברו את הבדיקה שוב בטיפת חלב בגיל חודשיים, בגיל 9 חודשים ובגיל שנה וחצי.
רופא או רופאת טיפת חלב יבדקו את התינוק או התינוקת באמצעות מכשיר אופטלמוסקופ או פנס. במקרים מסוימים ישלחו אתכם לבדיקה של רופא או רופאת עיניים, גם אם לא התגלו ממצאים בבדיקה גופנית של הילד או הילדה.
שימו לב: אם בתך או בנך לא עברו את אחת מבדיקות הסקירה, שנערכות בבית החולים לאחר הלידה, מומלץ להגיע לרופא או רופאת עיניים שמטפלים בילדים בהקדם ולעבור בדיקת עיניים מקיפה.
בגיל הרך עוברים הילדים בדיקות סקירה לאיתור מוקדם של הפרעות ראייה ובדיקה של גורמי הסיכון ל"עין עצלה" (אמבליופיה), שישפרו את הסיכוי לאיתור מוקדם של הפרעות בראייה.
מטרת בדיקות הסקירה היא לאתר ילדים שאין להם סימפטומים, אך מתמודדים עם בעיות ראייה.
חשוב לציין שאם הילד או הילדה שלכם מתלוננים על בעיות בעיניים, משפשפים את העיניים או ממצמצים הרבה, ואם אתם חושדים שהם לא רואים טוב, כדאי לפנות לרופא או רופאת עיניים המתמחה בטיפול בילדים לצורך בדיקת עיניים ולא להמתין למועד בדיקות הסקירה.
התפתחות הראייה אצל ילדים
הילדים נולדים עם חוש הראייה והוא ממשיך להתפתח בעשור הראשון של חייהם. הראייה חשובה מאוד לתפקוד ולהתפתחות הילדים ולרכישת מיומנויות הלמידה שלהם. היכולת לראות קשורה גם לעין, שקולטת את המסרים מהסביבה וגם למוח, שמתרגם את המסרים. חוסר יכולת בהעברת מסרים תקינים מהעין אל המוח, יכול להשפיע על ההתפתחות של חלקים של המוח הקשורים לראייה.
-
הקרנית - האזור השקוף מקצה העין
-
האישון שיכול להצטמצם ולהגביל את כמות האור הנכנסת
-
העדשה שמחדדת את קרני האור לכיוון הרשתית
-
נוזל שקוף שממלא את העין
-
הרשתית שבקצה עצב הראייה מעבירה את המסרים למוח
הגורמים להפרעות ראייה
- קרנית עכורה בגלל קטרקט.
- צניחת עפעף (פטוזיס): מצב בו העפעף לא נפתח באופן מלא והוא מכסה חלק מהעין.
- פזילה (עימוד לא ישר או שווה של שתי העיניים), שגורמת להבדלים בכניסת קרני האור לעיניים.
- הבדל גדול בחדות הראייה בין שתי העיניים.
הבדלים בין שתי העיניים עלולים לגרום למוח לקבל מסר רק מעין אחת ולהתעלם מהמסרים שמתקבלים מהעין השנייה.
חשיבות הגילוי המוקדם של עין עצלה
גילוי מוקדם של בעיות ראייה אצל ילדים צעירים, בשנים בהן המוח עדיין מתפתח, מפחית את הסיכון לפגיעה בראייה. ככל שתקדימו לאתר את גורמי הסיכון לעין עצלה כך תגדילו את סיכויי ההצלחה של הטיפול. ללא טיפול, המצב עלול לגרום לעיוורון בלתי הפיך בעין אחת.
בדיקות הראייה שנערכות במסגרת השירות המונע
בדיקה | מבצעים | מקום | גיל |
---|---|---|---|
החזר אור אדום | רופא ילדים | בית חולים | לאחר לידה |
תשאול | אחות טיפת חלב | טיפת חלב | בביקור בטיפת חלב |
החזר אור אדום | רופא טיפת חלב | טיפת חלב | חודשיים, 9 חודשים ושנה וחצי |
החזר קרנית | רופא טיפת חלב | טיפת חלב | חודשיים, 9 חודשים ושנה וחצי |
בדיקה גופנית | צוות טיפת חלב | טיפת חלב | בכל ביקור בטיפת חלב |
בדיקת התפתחות | אחות טיפת חלב | טיפת חלב | 6 שבועות, 4 חודשים |
פוטוסקרינינג | בודקים | גני ילדים | בגן טרום-טרום-חובה |
חדות ראייה | אחות טיפת חלב | טיפת חלב | גיל 4 שנים |
חדות ראייה | בריאות התלמיד | בית ספר | כיתה א' |
חדות ראייה | בריאות התלמיד | בית ספר | כיתה ח' |
שימו לב
שימו לב
אם ילדיכם לא עברו את אחת מבדיקות הסקר, מומלץ להגיע לרופא או רופאת עיניים המטפלים בילדים בהקדם ולעבור בדיקת עיניים מקיפה.