פעילות גופנית בהריון
פעילות גופנית בהריון
לפעילות גופנית בזמן ההריון יש יתרונות רבים שיכולים להיות מועילים לבריאות הגופנית והנפשית שלך וביניהם: שמירה על כושר, סיוע לעיכול ולמניעת עצירות, איזון רמות הסוכר בדם, הפחתת שכיחות כאבי גב והפחתת מתח שאופייני לתקופת ההריון. רגע לפני שאת לובשת בגדי ספורט מתאימים ומכינה לך שתייה לפעילות הגופנית, שמירה על מספר כללים חשובים תסייע לך לשמור על בריאותך ועל בריאות העובר שלך.
רצוי לעסוק בפעילות גופנית המערבת קבוצות שרירים גדולות (כמו הליכה, שחייה או פעילות אירובית מתונה) לפחות 150 דקות במהלך השבוע (למשל כחצי שעה ביום, 5 ימים בשבוע).
חשוב שתתאימי את סוג הפעילות למצב הבריאותי שלך, לרמת הכושר ולמצב ההריון שלך. אם עסקת בפעילות גופנית לפני ההריון, תוכלי להמשיך באותה פעילות ובאותה עוצמה בהתאם למצב הרפואי שלך. עם זאת, ייתכן שתיאלצי להפחית מעוצמת הפעילות או מהזמן שנמשכת הפעילות. כדאי להתייעץ על כך עם הצוות הרפואי. בנוסף, חשוב להקשיב לגוף בזמן הפעילות ולהפחית את עוצמת הפעילות אם מופיעה תחושת אי נוחות.
חשוב להימנע מכל פעילות שיש בה סיכון לפגיעה או לנפילה כגון ספורט הכולל מגע, משחקי כדור, התעמלות מכשירים, רכיבה על סוסים וכדומה. גם צלילה מכל סוג אסורה (ים, בריכה).
בין אם התעמלות היא חלק בלתי נפרד מחייך ובין אם הספה היא חברתך הטובה ביותר, כדאי שתדעי שפעילות גופנית עוזרת לשמור על הבריאות שלך ועל העובר שלך. וזה לא הכל: התנועה עוזרת להרגיש טוב יותר פיזית ונפשית, היא מפחיתה מתחים, מסייעת למערכת העיכול והיא פעילות שנועדה לשפר את ההרגשה האישית שלך.
יתרונות של פעילות גופנית בהריון
-
שמירה על כושר גופני קיים
-
מסייעת לעיכול ומונעת עצירות
-
תורמת לאיזון רמות הסוכן בדם ומפחיתה סיכון לסוכרת הריון
-
מסייעת בהפחתת השכיחות והחומרה של כאבי גב
-
מגבירה תחושת הרווחה, שביעות הרצון והדימוי העצמי
-
מקדמת חזרה לתפקוד מיטבי לאחר הלידה
-
מסייעת להפחית מתח, חרדה ודיכאון שמאפיינים הריונות
שאלות נפוצות בנוגע לפעילות גופנית בזמן ההריון
אם את מרגישה את אחת או יותר מהתופעות הבאים או יותר, חובה להפסיק באופן מיידי את הפעילות ולפנות לייעוץ רפואי:
- דימום מהנרתיק.
- כאבי בטן.
- התכווצויות תכופות.
- דליפת מי שפיר.
- קוצר נשימה.
- סחרחורות.
- כאב ראש.
- כאבים בחזה.
- חולשת שרירים קיצונית.
למידע נוסף שמתאים לך באופן אישי - כדאי לפנות לייעוץ עם הצוות הרפואי בקופת החולים שלך.