שירותי בריאות השן לילדים בסל הבריאות
שירותי בריאות השן לילדים בסל הבריאות
במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי זכאים כל הילדים והילדות מגיל לידה עד גיל 18 לטיפולי שיניים מונעים ומשמרים, ללא עלות או בהשתתפות עצמית נמוכה. הטיפול ניתן במרפאות השיניים של קופות החולים ובמרפאות הקשורות אליהן בהסכם.
כמו כן, תלמידים מגיל הגן ועד כיתה ט', זכאים לקבל את שירותי בריאות השן המניעתיים במוסדות החינוך. שירות זה כולל בדיקת שיניים שנתית והפניה להמשך טיפול במרפאת שיניים בעת הצורך, הדרכה לצחצוח שיניים נכון, חלוקת מברשות ומשחות שיניים ומריחת תכשיר פלואוריד (בגנים). הפעילות כוללת גם שיעורי חינוך לבריאות הפה והשיניים, תוך שימוש בתוכנה לימודית בשם "שנלי".
שמירה על בריאות השיניים חשובה כבר מבקיעת השן הראשונה. בשנת 2010 נכנסו טיפולי שיניים לילדים וילדות לתוך סל שירותי הבריאות, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי, תחילה עד גיל 8. גיל הזכאות הורחב בהדרגה, ומשנת 2019 כל הילדים והילדות מגיל לידה ועד גיל 18 זכאים במסגרת סל שירותי הבריאות לטיפולי שיניים מונעים ומשמרים בחינם או בהשתתפות עצמית נמוכה דרך קופות החולים.
המדריך הבא מפרט את המידע על השירותים הכלולים בסל הבריאות בתחום בריאות השן.
שירותי בריאות השן במוסדות החינוך
שירות זה מתמקד במניעה ראשונית של מחלות הפה והשיניים בגנים ובבתי ספר והוא ניתן על ידי הרשויות המקומיות.
זכאות לקבלת השירות
לכל התלמידים והתלמידות מגן חובה (בחלק מהרשויות הורחב השירות וכיום הוא מתחיל מגיל טרום-חובה) ועד כיתה ט' כולל.
מקום קבלת השירות
השירות ניתן במוסדות החינוך השונים בכל רחבי הארץ, מהגנים ועד בתי הספר.
מה כולל השירות?
- בדיקה שיניים שנתית: מתקיימת במוסדות החינוך על ידי רופאת או רופא שיניים (הטיפול מותנה בחתימת ההורים על הצהרת הבריאות השנתית של מוסדות החינוך).
- עדכון ההורים: לאחר הבדיקה השנתית מועבר להורים עדכון לגבי מצב בריאות השיניים של התלמיד או התלמידה והפניה למרפאת שיניים במידת הצורך.
- הדרכה לצחצוח שיניים: הדרכה מעשית המועברת על ידי אנשי ונשות מקצוע.
- מריחת תכשיר פלואוריד: טיפול למניעת עששת מתקיים בגנים, על ידי מריחת לכת פלואוריד (הטיפול מותנה בחתימת ההורים על הצהרת הבריאות השנתית של מוסדות החינוך).
- חלוקת מברשת שיניים ומשחת שיניים: אחת לשנה בכל כיתות בית הספר.
- הקניית כלים לשמירה על בריאות הפה והשיניים: תוכנית "שנלי" מופעלת על ידי הרשויות המקומיות בכל הגנים ובתי הספר, ומועברת על ידי רופאי ורופאות השיניים, שיננים ושינניות בתיאום עם הצוות החינוכי. התוכנית כוללת שימוש בתוכנית לימודית המעודדת לשמירה על אורח חיים בריא, מניעת גורמי סיכון, העצמה ופיתוח אחריות אישית של התלמידים והתלמידות לשמירה על בריאותם.
טיפולי שיניים בקופות החולים
במסגרת סל שירותי הבריאות זכאים ילדים וילדות מגיל לידה עד גיל 18 לטיפולי שיניים מונעים (ללא תשלום) ומשמרים (בהשתתפות עצמית נמוכה).
זכאות לקבלת הטיפולים
לכל הילדים והילדות עד גיל 18.
מקום קבלת הטיפולים
הטיפולים ניתנים במרפאות השיניים של קופות החולים, ובמרפאות הקשורות איתן בהסכם.
מה כולל סל שירותי הבריאות?
סל השירותים כולל מגוון בדיקות וטיפולי שיניים מונעים ומשמרים לילדים. חלק מהטיפולים ניתנים ללא תשלום וחלקם ניתנים עם השתתפות עצמית.